باز آفرینی

باز آفرینی

بازآفرینی فرایند تغییر خلاقانه یا بعبارت دیگربومی سازی است که توسط متخصصین بازار،کارآفرینان … برای نیل به یک هدف یا اهدافی خاص­ انجام می شود که این فراینداغلب  توسط کارآفرینان و پدیدآورندگان کسب و کارهای تجاری، تبلیغاتی و سایر ارکان صورت می پذیرد.

بازآفرینی اصطلاحی است که توسط افراد حرفه ای در بازاریابی و تبلیغات استفاده می شود تا برگردانی(باز مصرف) فوق العاده خلاقانه برای اهداف تجاری را تولید و توصیف کنند. در مورد بازآفرینی دو نظریه وجود دارد. 1- این اصطلاح از دهه 1960 به وجود آمده یعنی وقتی که برای توصیف برگردان(بازمصرف) خلاقانه ای از وسایل و کالاهای بازاریابی مانند تبلیغات استفاده شد .2- در دهه 1980 وقتی صنعت رایانه و بازی های ویدئویی دریافت که باید نه تنها زبان بازی ها را سفارشی سازی کند بلکه باید استوری لاین ها و تصاویر را نیز مطابق با فرهنگ کاربران در مناطق مختلف تغییر دهد.

اصطلاح(بومی) محلی سازی در دهه 1990 رایج شد وقتی رشد سریع فناوری و حمل و نقل جهانی نشان داد که بسیاری از شرکت ها در حال ارتقای برند خود در سطح بین المللی هستند. کشورهای بسیاری در جهان اکنون گرایش به استفاده از این فن آوری در تولید محصولات خود در دستور کار تجاری قرار نموده اند.

امروزه، بازآفرینی در بازاریابی جهانی و کمپین های تبلیغاتی استفاده می شود و هدف، عبور از مرزهای فرهنگی و زبانی و ارتباط مستقیم با مخاطبان مقصد است. بازآفرینی، تصاویر را نیز در بر می گیرد، تصاویری با پیام های خلاقانه چنان که برای بازار مقصد محلی مناسب باشند برای باز آفرینی خود را آماده کنیم

طراحی بازآفرینی در یک مقیاس مناسب

طراحی بازآفرینی در یک مقیاس مناسب Design Lessons In Upcycling At Scale برندهای نوآور مد، پیشرو در مسیر بازآفرینی در یک مقیاس مناسب هستند.

بازآفرینی یعنی استفاده مجدد از اشیاء و مواد دور انداخته شده به گونه ای که یک محصول با کیفیت تر و یا با ارزش تر از محصول اصلی خلق شود. بازآفرینی اغلب با صنایع دستی و کسب و کارهای مهارتی در ارتباط است، چگونه می توان این روش طراحی را در مقیاس تجاری پیاده سازی کرد؟ با ذکر چند نمونه به تشریح این بخش میپردازیم، برندهای مطرح اکسسوری در بریتانیا و برندهای پیشرو در این زمینه مانند Elvis & Kresse و Bottletop تا حدوی راه را هموار کرده اند و به دیگران نشان داده اند که چگونه می توان بازآفرینی را در مقیاس مناسبی اجرایی کرد. برند Elvis & Kresse از حدود 18 سال پیش تاکنون حدود 200 تن زباله را از سرنوشت محتوم آنها که همانا دفن شدن در سایت دفن زباله است، نجات داده است. داستان فعالیت برند Reformation نیز یکی دیگر از داستان های موفق در زمینه بازآفرینی به شمار می آید. برند پایدار US که مورد علاقه سلبریتی های مشهور بسیاری  است، تخمین زده می شود که در سال 2017 بیش از 100 میلیون دلار گردش مالی داشته است. این رقم ثابت می­کند که زباله ها می­توانند گنجینه­ای در دستان شما باشند. هیچ ضایعاتی نامحدود نخواهد بود و همین موضوع منجر به فعالیت محدود می شود، اما حتی در صورت عرضه نسخه های محدود از یک کالا باز هم این کار می تواند یک نقطه شروع به حساب آید. اختصاص زمان کافی برای تحقیق و توسعه برای اختصاص دادن وقت و انرژی بر روی تحقیق و توسعه، خودتان را آماده کنید. به جای اینکه کار خود را از طراحی و سپس تلاش برای تهیه یک ماده اولیه مناسب برای آن شروع کنید، باید روند طراحی را از ماده اولیه شروع نمایید؛ یعنی شما در این حالت ماده اولیه ای در اختیار دارید که باید با آن محصولی بسازید. ین وی گو (Yen Wei Goo)، بنیان گذار برند اکسسوری بریتانیایی پاگورو (Paguro)، می گوید که «برای من از دیدگاه تجاری مهم این است که مطمئن شوم، کیفیت طراحی و پرداخت نهایی برای رقابت محصول به اندازه کافی خوب است». کار با پسماندها برای توسعه فرآیندهای پردازش و روش های تولید جدید، به خصوص در هنگام کار با مواد سخت به صرف زمان نیاز دارد. آماده سازی مواد اولیه ضایعاتی و توجه ویژه به روش های پرداخت برای ارتقا کیفیت محصولات به سطح استاندارد (هم سطح کیفیت محصولاتی که از مواد اولیه بکر ساخته شده اند)، نیازمند صرف زمان و سرمایه گذاری است. طراحی برای حداکثر تاثیر حجم زیاد ضایعات در مقابل تعداد محصولات بازآفرینی شده که می توانند به شکل کارآمدی تولید و فروخته شوند، بدین معنی است که یک طراح باید برای ایجاد هرگونه تاثیر واقعی بر محیط زیست، میزان استفاده از مواد بازیافتی را در یک طرح واحد به حداکثر برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This is a test site
Build with Digits