دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح برای بازاریابی محصولات یا خدمات از طریق ابزارهای دیجیتال است.در حقیقت خدمات دیجیتال مارکتینگ از طریق هر رسانه دیجیتالی مانند موبایل، صفحات نمایشگر تبلیغاتی و حتی تلویزیون‌های هوشمند قابل دسترس است.

برخی به اشتباه دیجیتال مارکتینگ را فقط شامل فعالیت‌هایی می‌دانند که در اینترنت برای برندسازی انجام می‌شود. هر وسیله‌ای غیر از آن جزو دیجیتال مارکتینگ به حساب نمی‌آید. در صورتی که بازاریابی دیجیتال شامل بازاریابی محصولات و خدمات با استفاده از هر دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت است؛ نه اینکه فقط به فعالیت‌های انجام شده در صفحات وب محدود شود. اپلیکیشن مارکتینگ، تلویزیون‌های هوشمند، تلفن‌های هوشمند و هر وسیله‌ای که این روز می‌توان آن را به اینترنت برای انجام کارهای مختلف وصل کرد، جزو کارهای مربوط به دیجیتال مارکتینگ به حساب آورد.

بازاریابی دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد تا بهتر مخاطبان خود را شناسایی کرده و آن‌ها را مورد هدف قرار دهید. در حقیقت برخلاف تبلیغات فیزیکی، محدودیتی در شناخت، دسته‌بندی، ارسال پیام و دریافت فیدبک از مخاطبانتان و حتی چگونگی رفتارشان نخواهید داشت.

بازاریابی ایمیل یکی از بسترهای دیجیتال مارکتینگ است. فکر می‌کنید که چقدر هزینه دارد؟ حالا همین را با روش فیزیکی که در آن نامه‌های متعددی را باید به آدرس‌ها و شهرهای مختلف ارسال کرده، مقایسه کنید. هزینه کدام یک بیشتر است؟ از هر جهتی نگاه کنید، استفاده از خدمات بازاریابی دیجیتال نه تنها فقط مقرون‌به‌صرفه تر است، بلکه بازگشت سرمایه سریع‌تری هم دارد.

موتورهای جست‌وجو به بزرگی برند نگاه نمی‌کنند؛ آن‌ها به فعالیت‌های انجام شده در بستر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و کیفیت آن‌ها توجه می‌کنند. در حقیقت باید گفت که بازاریابی در بستر دیجیتال باعث می‌شود تا حتی یک برند کوچک بتواند به راحتی با تدوین استراتژی درست و انجام گام‌های اولیه و قوی، با برندهای هم صنف اما بزرگ خود به راحتی رقابتی کرده و حتی از آن‌ها پیشی بگیرد.

شما چقدر می‌توانید نتیجه تأثیر یک بازاریابی و تبلیغات فیزیکی را اندازه‌گیری کنید؟ به هیچ طریقی جز با ارسال فرم یا پرسش از مشتری در خصوص اینکه چگونه پیدایتان کرده است. حالا اگر نمایشگاهی باشد، در آن وقت شاید بتوان گفت که تا حدی فعالیت‌های تبلیغاتی قابل اندازه‌گیری کنند. در صورتی خدمات و فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ کاملاً قابل اندازه‌گیری هستند. حتی می‌توان تأثیر کوچک‌ترین اقدام را هم اندازه‌گیری کرد.

انواع دیجیتال مارکتینگ چیست؟

1.فعالیت‌های مربوط به سئو بهینه سازی است. توجه به اصول سئو اولین کاری است که باید هر مدیر دیجیتال مارکتینگی به آن توجه داشته باشد؛ اقدامات سئو از بهینه سازی ساختار داخلی گرفته تا اقدامات مربوط به سئو داخلی را شامل می‌شود.

2.تولید و بازاریابی محتوا که در حال حاضر بهترین و ارزان‌ترین روش در برندسازی و جذب کاربران است. هر محتوایی که فکر می‌کنید می‌تواند کاربرانتان را جذب کند، باید برای تولید و بازاریابی آن برنامه‌ریزی کنید. البته نوع، موضوع و ساختار محتوا باید متناسب با هدف کسب‌وکار و سایت شما باشد.

3.بازاریابی شبکه‌های اجتماعی که شامل فعالیت و استفاده از انواع سوشیال است. با توجه به افزایش استفاده از انواع شبکه‌های اجتماعی مختلف، فعالیت در آن‌ها دیگر یک وسیله کمکی نیست، بلکه ضروری خواهد بود.

4.تبلیغاتی کلیکی که در آن برای کلمات کلیدی خاص و با جست‌وجوی زیاد در خود گوگل تبلیغ کرده تا لینک شما به ازای آن کلمات نمایش داده شود. بعد به ازای هر کلیک، از هزینه پرداخت شده برای شارژ کم خواهد شد.

5.افلیت مارکتینگ که در حال حاضر یکی از ترندترین روش‌های بازاریابی و تبلیغات در دیجیتال مارکتینگ در این روش شما به ازای نمایش تبلیغ خدمات یا محصول شخص دیگری کمیسیون دریافت می‌کنید.

6.اتوماسیون بازاریابی که در آن عملیات مربوط به بازاریابی به صورت خودکار انجام می‌شود. ارسال ایمیل خبرنامه، ارسال پست شبکه‌های اجتماعی بر اساس زمان‌های از پیش تعریف شده و گزارش‌گیری خودکار از نمونه‌های این نوع هستند.

7.بازاریابی ایمیل که اشتباه در کشور ما تعریف و استفاده می‌شود و آن هم ارسال ایمیل به انبوهی از کاربران مختلف است. ایمیل مارکتینگ به معنای ارسال ایمیل به افرادی است که خود عضو خبرنامه شده و بخواهند از آخرین تغییرات شرکت مطلع شوند.

آیا شما یک استراتژی برای دیجیتال مارکتینگ دارید؟

از سال 2012، در خصوص مقدار استفاده از بازاریابی دیجیتال توسط صاحبان کسب‌وکار نظرسنجی‌های مختلفی انجام شده است. نتایج این تحقیقات یک رشد چشم‌گیری در استفاده از دیجیتال مارکتینگ را نشان می‌دهد. تا چند سال پیش حدود دو سوم یا سه چهارم کسب‌وکارها بازاریابی دیجیتال خود را به دلیل آشنا نبودن به تکنیک‌های جدید بدون هیچ‌گونه برنامه‌ای پیش می‌بردند که این مقدار امروزه به 44 درصد کاهش پیدا کرده است، البته هرچند که هنوز مقدار بالایی است اما می‌توان امیدوار بود که در چند سال آینده تمامی کسب‌وکارها طبق یک برنامه و استراتژی در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

در سال 2022 در خصوص مدیریت دیجیتال مارکتینگ بررسی و تحقیقاتی تا الآن صورت گرفته است. در شکل زیر ما می‌توانیم ببینیم که چه مقدار این نوع بازاریابی در سال 2022 مورد استفاده قرار گرفته است:

براساس نتایج تحقیقات بالا، ما شاهد یک رویکرد بهبود یافته در خصوص استفاده از این نوع بازاریابی هستیم و کمتر از نیمی کسب‌وکارها هنوز از استراتژی دیجیتال مارکتینگ استفاده نمی‌کنند. حال شما جز کدام دسته هستید؟ اگر می‌خواهید بازار رقابت در سال 2022 از دست ندهید، بهتر است هرچه سریع‌تر دست به کار شوید و برای خود یک برنامه بازاریابی دیجیتال تنظیم کنید. البته فقط برنامه‌ریزی کافی نیست، باید بدانید که اجرا مهم‌تر از برنامه‌ریزی است.

استراتژی های جدید دیجیتال مارکتینگ در سال 2023

مهم‌تر از داشتن یا نداشتن استراتژی، این است که در برنامه خود جایگاهی را که الآن دارید و جایگاهی را که می‌خواهید چند سال بعد به آن دست پیدا کنید را در نظر بگیرید و با هم مقایسه کنید. در حقیقت شما باید در برنامه‌ریزی خود هدف و جایگاه و نیازهای خود را تعیین کنید. شما یک برنامه‌ریزی بلند مدت دارید که در سال دهم قصد دارید به آن دست بیابید اما باید در برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت خود در بین این ده سال هدف‌های کوچک‌تری تعیین کنید که با کمک این هدف‌ها بتوانید به هدف بزرگ‌تر دسترسی داشته باشید.

برنامه‌ریزی استراتژی دیجیتالی هم به همین صورت است. یکی از بهترین نکات آن داشتن ابزارهای اندازه‌گیری است تا اینکه متوجه شوید راهی که انتخاب کرده‌اید برای تبلیغات چه مقدار بازخورد داشته است مانند ایمیل مارکتینگ شما باید بررسی کنید، ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنید چه مقدار از آن‌ها خوانده می‌شوند و چه مقدار کلیک روی آن‌ها می‌شود.

هنوز هم بسیاری از شرکت‌ها بازاریابی دیجیتال خود را بدون برنامه پیش می‌برند. بسیاری از شرکت‌ها ارزش رسانه‌های دیجیتال را می‌دانند و بیشتر تلاش می‌کنند از شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و موارد مرتبط با آن‌ها استفاده کنند چون که نتیجه بیشتری گرفته‌اند اما دیجیتال مارکتینگ فقط به این موارد محدود نمی‌شود در واقع شما باید از قبل پیش‌زمینه‌هایی نیز برای این کار آماده کنید بعد اقدام به آن بکنید.

یک نکته را که حتماً باید در نظر داشته باشید شرکت شما هرچقدر که بزرگ یا کوچک باشد، به یک برنامه دیجیتال مارکتینگ نیاز دارد، ازاین‌رو بسیاری شرکت برای بازاریابی دیجیتال خود یک برنامه بازاریابی دیجیتال منحصربه‌فرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This is a test site
Build with Digits